Online ödeme sistemlerinin güvenliği son dönemde önem kazandı. Bu durumda 3D Secure ödeme sisteminin önemi arttı. Peki 3D Secure ödeme sistemi nedir? Gelin birlikte inceleyelim.

3d Secure Güvenli ödeme sistemi günümüzde internet alışverişleri için oldukça önemlidir. 

E-ticareti daha güvenli hale getirmek günümüzde en önemli konuların başında gelmektedir. Peki bu hangi sistemle yapılabilmektedir?

İnternet üzerinden ürün veya hizmet satın alırken internet sitesini yöneten işletmeyi, kart sahibini ve bankayı güvence altına alan üç boyutlu protokole 3d ile ödeme denir.

3D (Secure) Güvenli Ödeme Sistemi Ne İşe Yarar?

Günümüzde internet alışverişi oldukça artmıştır. 3D (Secure) güvenli ödeme sistemi internet alışverişlerinde oluşabilecek güvenlik açıklarını kapatmaktadır.

Bu sayede herhangi bir endişe taşımadan alışveriş yapılabilmektedir. Bu da daha güvenli bir ortamda alışveriş imkanı sağlamaktadır.

 

3D (Secure) Güvenli Ödeme Sistemi Nasıl Çalışır?

Ödemeyi alan işletme, banka ve kullanıcıya ait kişisel veri, kart şifreleri vb. gibi bilgileri anahtarlar ile doğrulamaktadır. 

Bu yöntemle ödeme yapılan bir sitede kullanıcılar, banka tarafından sunulan işlem ekranına yönlendirilir. 

Daha sonra kullanıcı cep telefonuna gelen onay kodunu göndererek kredi kartı ödeme işlemini tamamlar. Örneğin 3d secure güvenli ödeme sistemi hakkında bilgi alınabilir.

Dolayısıyla kartın çalınması, kopyalanması vb. gibi durumlar ortaya çıksa bile ödeme güvenliği sağlanmış olur. Ayrıca bu ve benzeri handikaplarıda minimuma indirmiş olmaktadır.

 

3D Ödeme Nasıl Ödeme Yapılır?

İnternetten alışveriş yapılırken kart bilgilerinin girilmesi gereken sayfada ödeme esnasında 3D Secure ekranına yönlendirme yapılır. Bu kısımda cep telefonunuza gönderilen sms kodu ya da tek kullanımlık şifre girilir.

Bu şifre ya da kod belirli bir süre için geçerlidir. Kod girildikten sonra ödemenin tamamlandığına dair uyarı ilgili sayfada görülmektedir. Böylece ödeme tamamlanmış olur.

 

 

3D Ödeme Sistemi Kullanmanın Avantajları Nelerdir?

3D Ödeme sistemi kullanmanın avantajlarını gelin birlikte inceleyelim.

 

Online Alışverişi Güvenli Hale Getirir

Tüketiciler bankanın sunduğu ödeme ekranına kolaylıkla ulaşabilir ve cep telefonuna gelen onay kodu ile güvenli bir şekilde ödeme yapabilir.

Diğer taraftan kartın 3. kişilerin eline geçme endişesi taşımadan güvenli bir şekilde alışveriş yapabilirler. Bu durum online ticaret hacminin artmasına vesile olur.

 

 

Hem Müşteriyi Hem Mağazayı Korur

3D (Secure) işletme açısından marka güvenilirliğini arttırmaktadır. Ayrıca ödemeye itiraz durumlarında satıcı aradan çıkarak direk banka ile görüşülmesi sağlanır.

Dolayısıyla güvenli ödeme sistemi oluşmuş olur. Bu durumda hem tüketici hem de iş yeri korunmuş olur.

 

 

3D Ödeme Sistemi Kullanımı Zorunlu Mudur?

Kredi kartı ile yapılan alışverişlerde herhangi bir zorunluluk yoktur. Ancak banka kartları ile yapılan internet alışverişlerinde 3D Secure sistemi zorunludur. 

İlgili banka kartı ile ödeme almak isteyen e-ticaret sitelerinin 3D Secure entegrasyonuna mutlaka sahip olması gerekmektedir.

 

3D (Secure) Güvenli Ödeme Sistemi Önemli Midir?

Ödemeler banka kanalıyla yapıldığı için güvenlidir. Ayrıca bu sistemi kullanan çevrimiçi hizmetlerin meşru bir platform olduğu da doğrulanmıştır. Uygulaması oldukça hızlı ve kolaydır. Dolayısıyla 3D (Secure) ödeme sistemi önemli bir ödeme yöntemidir.

Sıkça Sorulan Sorular

Onreon ile ilgili en çok merak ettiğiniz soruları sizler için derledik.

3D ÖDEME NASIL AÇILIR?

3d Secure ödemeyi açmak için herhangi bir yere başvuru gerekmez. Birçok internet alışverişlerinde 3d Secure bulunmaktadır. Ayrıca bankaların 3D Secure ekranları bulunduğundan ayrıca bir ekrana ihtiyaç duyulmaz.


3D SECURE NASIL ONAYLANIR?

Cep telefonunuza sms ile gelen onay kodu ilgili ekrana girilip onay tuşuna bastıktan sonra ilgili ödemeye onay verilmiş olmaktadır.


3D SECURE OLMAZSA NE OLUR?

En önemli sorun güvenlik endişesi dir. Yapılan ödemenin karşı tarafa ulaşıp ulaşmadığı konusunda endişe doğar. Ödemelerin 3.kişilere geçme riski olabilir. İade vb. gibi durumlarda işletme sorumlu olur. 

Kartın kopyalanması, şifresinin 3.kişilerce ele geçirilmesi gibi istenmeyen durumlar ortaya çıkabilir. Online ödeme sisteminde ciddi sıkıntılara yol açabilir.

3D İLE ÖDEME YAPILMAZSA NE OLUR?

Bu noktada en büyük handikap güvenliktir. Güvenli alışveriş yapabilmek için ödeme yönteminin 3. kişilerce görüntülenmemesi gerekir. 3D Secure yöntemi bu riskleri tamamen sıfıra indirmektedir.


3D SECURE OLAN SİTELER GÜVENİLİR Mİ?

Visa ve Mastercard'ın uluslararası platformda geçerliliği olan 3D Secure sistemi, internetten alışverişi güvenli hale getirmektedir. 

Kart sahipleri 3D Secure ifadesini gördüğü e-ticaret sitelerinden güvenli alışveriş yapabilmektedir.

3D SECURE İLE ÖDEMEK NE OLUYOR?

3D Secure üç boyutlu bir güvenlik protokolüdür. İnternet alışverişinin üç ayağı olan kart sahibi, internet sitesi yani işletme ve banka arasındaki bilgi akışını belirli şifreler ve anahtarlar ile doğrulamakta ve korumaktadır.


3D SECURE OLUP OLMADIĞI NASIL ANLAŞILIR?

Alışveriş yaptığınız site sizden cep telefonu onay kodu vb. gibi bilgiler talep etmiyor ise ve açıkça 3D Secure sistem sayfasına yönlendirildiniz belirtilmiyor ise büyük olasılıkla 3D Secure sistemi o sayfada bulunmamaktadır.

Birçok site alışveriş yaptığınız banka kartının ait olduğu banka 3D Secure sayfasına yönlendirme yapmaktadır. Ayrıca birçok sitenin ödeme yapılan bankalar ile anlaşması vardır.

Paylaş

Yazılımlarımız hakkında formu doldurarak bilgi isteyebilir, ücretsiz demo hesabı açabilirsiniz.

E-Ticaret alanında uzmanlarımız size bilgi vermek için iletişime geçecektir.

Başarılı ! İletişim formu gönderildi. Mesajınızı en kısa sürede inceleyeceğiz. Teşekkür ederiz.
Hata ! Mesajınız gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
Mesaj Merkezi Yeni Mesajınız Var
Onreon
Satış ONREON
905384713113
Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?
×
Canlı Destek