Dünyanın en büyük pazaryeri olan Amazon e-ticaret ve e-ihracata olan ilginin artması ile birlikte Amazon’da satış yapmak isteyenlerin en fazla merak ettiği pazaryeri olmuştur. 

Gelin Amazon nedir, nasıl mağaza açılır, satış nasıl yapılır gibi soruların cevaplarını birlikte inceleyelim.


Amazon Nedir? 

Amazon Washington merkezli, e-ticaret, bulut bilişim, dijital akış ve yapay zekâya odaklanan, çok uluslu bilgi teknolojisi endüstrisinde “En büyük beş şirket” arasında yer alan “dünyanın en değerli markalarından” biri olan Amerikan teknoloji şirketidir.

5 Temmuz 1994 yılında kitap satışı ile e-ticaret hayatına başlayan Amazon günümüzde 27 den fazla kategoride milyonlarca ürünle ve 6 kıtada 21 adet Pazaryeri ile faaliyetlerine devam etmektedir.

19 Eylül 2018 tarihinde Amazon Türkiye faaliyetlerine başlamış olup Türk satıcılarının mağaza açmalarına ve dünyaya satış yapmalarına imkân vermeye başlamıştır.


Amazon’da Satış Yapmanın Avantajları Nelerdir?

2019 verilere göre Amazon’un 180’den fazla ülkede 300 milyon aktif müşterisi ve aylık 195 milyon ziyaretçi alan, Dünya’nın en büyük pazar yeridir.

Amazon Lojistik uygulamasını kullanarak ürünlerinize Amazon Prime etiketi almış olursunuz bu şekilde aynı teslimat avantajından faydalanır ve Amazon’un pazarlama faaliyetlerinden faydalanmış olursunuz.

Amazon Türkiye’de mağaza açtıktan sonra “Global Satış” uygulaması ile farklı ülkelerdeki Amazon pazar yerlerinde hesap açabilir, ürünlerinizi bu pazaryerlerinde satışa açabilirsiniz. Satışa başladığınız ülkelerin Amazon depolarına ürünlerinizi gönderebilir hızlıca e-ihracata başlayabilirsiniz.

Eğer ürünlerinize ait markanız varsa markanızı Amazon’a kayıt ederek Amazon’un pazarlama araçlarından olan A+ İçeriklerinizi oluşturarak markanızın tanıtımını yapabilirsiniz.


Amazon’da Satış Yapmanın Dezavantajları Nelerdir?

Eğer Amazon Lojistik hizmetinden faydalanıyor sanız ürünlerinizin depoda uzun süre beklemesi size ek maliyet doğuracaktır. 

Hızlı satılan ürünlerinizi depoya göndermenizi veya farklı aksiyonlar alarak maliyetinizi kontrol altına almanız gerekmektedir.Amazon Satış Yapmak İçin Gerekenler Nelerdir?

Amazon'da satış yapmak için ilk önce satıcı hesabı açmanız gerekmektedir. Daha sonra ürünlerinizin envantere kaydını gerçekleştirip satışa açmanız gerekmektedir. 


Amazon Satıcı Hesabı Oluşturmalısınız

sellercentral.amazon.com.tr adresinde “Kaydol” butonu tıklanır. Buradan bizden istenen bilgiler doldurulur ve istenen belgeler sisteme yüklenir. 

Mağaza açma talebiniz onay sürecine geçer bu süreç yaklaşık 1 hafta kadar sürebilir yine bu süreçte Amazon sizden ek belgeler talep edebilir. 

Mağaza açma talebiniz Amazon tarafından onaylandıktan sonra satışa başlayabilirsiniz.


Amazon Mağazası Oluşturmalısınız

Amazon satış hesabı açıldıktan sonra panel üzerinden “Stores Yönetimi” kısmından mağaza tasarımı nızı yapabilirsiniz. Burada ürünleriniz ve markanız ile ilgili bilgileri yayınlayarak müşterilerinize tanıtımı nızı yapabilirsiniz.


Şirketiniz Olmalı

Amazon üzerinde profesyonel şekilde satış yapmak için şirket olarak kayıt olmanız gerekmektedir.Amazon Satıcı Hesabı Nasıl Açılır?

“Seller Central” sayfası üzerinden ilgili bilgiler doldurularak satıcı hesabı açılır.


Seller Central Üzerinden Amazon Türkiye Hesabı Nasıl Açılır?

sellercentral.amazon.com.tr sayfası üzerinden “Kaydol” butonu tıklanarak açılan sayfalar istenen bilgiler doldurulur ve gerekli belgeler sisteme yüklenerek hesap açılışı gerçekleşir.


Amazon Türkiye Mağazası Nasıl Açılır?

Amazon Türkiye hesabımız panelinden marka kaydımız gerçekleştirildikten sonra “Stores Yönetimi” kısmından markamıza ait mağaza açılışını gerçekleştirebilirsiniz. 

Burada mağaza tasarımızın içerisine ürün tanıtım videolarınızı, kampanya bannerları, marka hikâyenizi anlatabilirsiniz.


Amazon Mağazası Açmak için Gerekli Belgeler Nelerdir?

Amazon da mağaza açmak için gereken belgeler aşağıda maddeler halinde verilmiştir. Verilen bilgilerin doğruluğundan emin olmalısınız yoksa hesabınız açılmadan kapanabilir.

  • İşletme e-posta adresi
  • Geçerli kimlik bilgileri: Birincil irtibat kişisi, hesap sahibinin kendisi ya da hesap sahibinin adına şirket içinde Amazon Türkiye’de satıştan sorumlu olacak kişidir.
  • Şirket kayıt bilgileri: İşletme türü, şirket sicil numarası, şirket vergi numarası ve kayıtlı iş adresi
  • Kimlik ve adres doğrulaması için Adres Kanıtı (Kredi Kartı Ekstresi ya da Banka Hesabı Dekontu)
  • Ödeme yapılabilecek kredi kartı: Geçerli ve süresi dolmamış bir şahıs ya da şirkete ait kredi kartına ihtiyacınız olacak. Üyelik aşamasında bir tutar çekilmez ancak kredi kartı, hesap bakiyeniz yeterli olmadığında Amazon Türkiye satış ücretlerini tahsil etmek için kullanılabilir.
  • Telefon numarası: Ülke koduyla birlikte geçerli bir telefon numarasıAmazon Da Mağaza Açma Ücreti Nedir?

Amazon Da Türkiye harici pazar yerlerinde aylık olarak hesap ücreti alınmaktadır. Türkiye’de şimdilik aylık hesap ücreti alınmamaktadır.


Amazon Komisyon Oranları ve Kesintiler

Amazon da komisyon oranları %6+KDV ile %10+KDV arasında değişmektedir. Eğer siparişleriniz sizin tarafınızdan gönderimi sağlanacaksa sipariş ekranı üzerinden “kargo satın al” uygulamasını kullanarak paket ölçülerinizi girerek uygun fiyatlı kargo gönderimi sağlayabilirsiniz. 

Amazon Lojistik (FBA) ile sipariş gönderimi sağlanacaksa ürünün depoda kapladığı hacme göre depo ücreti alınır ve depodan gönderilen siparişler için yine paket ölçülerine göre kargo ücreti alınır. 

Amazon Lojistik tarafından depolanan ve gönderilen siparişler için ayrıntılı ücret tablosuna https://satis.amazon.com.tr/ sayfasından bakılabilir.


Amazon Mağazası Açarken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Satıcı hesabınızın ilerleyen süreçte “suspend” olmaması yani kapanmaması için verilen bilgilerin ve belgelerin doğruluğundan emin olmalısınız. 

Amazon ile yaptığımız sözleşmeyi iyice incelemeli ve satış stratejisine uygun ise mağaza açmalısınız.

Sıkça Sorulan Sorular

Onreon ile ilgili en çok merak ettiğiniz soruları sizler için derledik.

Amazon satıcı hesabı kaç günde açılır?

Hesap açılışı için gerekli bilgiler ve belgeler doldurulduktan sonra hesap onay süreci başlar bu süreç yaklaşık bir hafta kadar sürebilmektedir.

Şirket Açmadan Amazon’da Satış Yapılır Mı?

Amazon Türkiye’de satış yapabilmek için en az şahıs şirketi olmanız gerekmektedir.

Amazon’da satış yapmak mantıklı mı?

Ürünleriniz ve satış stratejiniz uygunsa elbette mantıklı bunun kararını verecek olan sizsiniz.

Amazon’dan yurtdışına satış yapılır mı?

Amazon Global Satış uygulaması ile farklı ülkelerdeki Amazon pazar yerlerinde hesap açılışı gerçekleştirerek ürünlerimizi oralarda da satışa açabilir, Amazon depolarına ürünlerimizi göndererek satış yapabiliriz.

Amazon’da Satış Yapmak İçin Mağaza Açmak Gerekli Mi?

Amazon'da satış yapabilmek için satıcı hesabı açmamız yeterlidir. Eğer kendimize ait marka varsa marka kaydı gerçekleştirdikten sonra mağaza açılabilir.

Amazonda Hangi ülkelerde satış yapılır?

Amazon 6 kıtada 21 ülkede faaliyet gösteren uluslararası pazar yeridir. Bu ülkeler aşağıda sıralanmıştır:

Amerika Birleşik Devletleri, Çin, Japonya, Kanada, Brezilya, Meksika, İngiltere, Almanya, Fransa, İspanya, İtalya, Hollanda, Hindistan, Avustralya, Belçika, Avusturya, Lüksemburg, Polonya, Birleşik Arap Emirlikleri, Singapur, İsveç, Türkiye

Amazon’da satış yapmak için ne kadar para lazım?

Amazon Türkiye de satış yapmak için herhangi bir ücret ödemenize gerek yok.

Amazon Avrupa için şirket kurmak gerekir mi?

Amazonda Avrupa da satış yapmak için şirket kurmak gereklidir fakat ilk başta Türkiye’deki şirketiniz üzerinden hesap açılışı gerçekleştirebilir satışa başlayabilirsiniz.

Amazonda gümrük ücreti var mı?

Amazon gönderilerinizi ETGB (Elektronik Ticaret Gümrük Beyannamesi) ile gümrük ücreti ödemeden gönderebilirsiniz.

Amazon yurt dışına gönderim yapıyor mu?

Amazon Türkiye’de şimdilik böyle bir uygulama bulunmamaktadır. Fakat Türkiye dışındaki Amazon pazaryerinde bazı bölgelere gönderim sağlanmaktadır.

Paylaş

Yazılımlarımız hakkında formu doldurarak bilgi isteyebilir, ücretsiz demo hesabı açabilirsiniz.

E-Ticaret alanında uzmanlarımız size bilgi vermek için iletişime geçecektir.

Başarılı ! İletişim formu gönderildi. Mesajınızı en kısa sürede inceleyeceğiz. Teşekkür ederiz.
Hata ! Mesajınız gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
Mesaj Merkezi Yeni Mesajınız Var
Onreon
Satış ONREON
905384713113
Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?
×
Canlı Destek